Obvestilo (posodobljeno 9.4.2024)

Spoštovani starši,

k včerajšnjemu posredovanemu sporočilo posredujem še povezavo do odziva dr. Darja Felde na grožnje z nasiljem: https://www.gov.si/novice/2024-04-09-odziv-ministra-za-vzgojo-in-izobrazevanje-na-groznje-z-ekstremnim-nasiljem-v-solah-po-sloveniji/

Kot je poudaril dr. Felda, je “Policija stopnjo tveganja ocenila za izjemno majhno“, kljub temu pa bomo v šoli seveda pozorni na morebitne posebnosti v vedenju učencev.

Prosimo vas, da ste tudi vi pozorni na drugačno vedenje svojega otroka in nas v primeru, da presodite, da je potrebno, o tem tudi obvestite. Seveda to velja zmeraj, ne samo trenutno.

Prav tako ponovno dodajam priporočila okrožnice Ministrstvo za šolstvo:

Kaj lahko storite:

• Pogovarjajte se z otroki in mladostniki o njihovih strahovih.
  • Izrazite čustva, saj bodo s tem tudi otroci in mladostniki lažje izražali svoja.
  • Otrokom in mladostnikom pojasnite, da se ljudje različno čustveno odzivamo na stiske, kar je povsem sprejemljivo.
  • Naj otroci in mladostniki v vas vidijo osebo, ki jih bo zaščitila in jim nudila varnost.
  • Spodbudite otroke in mladostnike k ustvarjanju. Naj napišejo, narišejo ali drugače izrazijo tisto, kar jih skrbi.
  • Pojasnite jim, da vznemirjajoče vsebine ne delijo po spletnih medijih.

Seznam vseh virov pomoči najdete Mreža virov pomoči – Program Mira (zadusevnozdravje.si)

Otrokom in mladostnikom ne bo pomagalo:

• Izogibanje pogovoru o stiski ali nenehno pogovarjanje o stiski.
  • Prikrivanje pomembnih in ustreznih informacij.
  • Zatiranje svojih občutkov in reakcij ali pretirano in burno izražanje čustev ter preplavljenost s čustvi.

Ponovno poudarjam že zapisane misli: za varnost vaših otrok in naših učencev lahko največ naredimo skupaj: da jim prisluhnemo, da jih slišimo, in da opazimo, kadar nam s spremenjenim vedenjem sporočajo stisko.

Naši učitelji vedo, kako je potrebno ravnati v šolskem prostoru in se bodo z učenci pogovarjali ter še naprej gradili odnosne kompetence ter samozaščitno vedenje.

Verjetnost, da se bo kaj zgodilo, je po mnenju policije minimalna, zato je potrebno predvsem ohraniti mirnost. Odrasli smo tisti, ki s svojim vedenjem zelo vplivamo na naše otroke.

V želji po mirnem preostanku dneva – in tedna – vas lepo pozdravljam,

Alenka Fingušt, ravnateljica

Spoštovani starši,

kot ste zagotovo zasledili v medijih, smo šole včeraj v poznih popoldanskih urah z Ministrstva za vzgojo in izobraževanje prejele okrožnico, v kateri nas obveščajo, da so bili seznanjeni s podatkom, da je bila na spletu podana grožnja s strelskim napadom v šoli na področju Slovenije.

V okrožnici navajajo korake, ki jih lahko storimo vsi skupaj, in sicer:

• pogovarjajte se z otroki in mladostniki o njihovih strahovih.
  • Pojasnite jim, da vznemirjajoče vsebine ne delijo po spletnih medijih.
  • Otroke seznanite, na koga vse se lahko obrnejo po pomoč v šoli in izven nje, ko so v stiski ali se počutijo ogrožene (v šoli bomo to storili učitelji).

Sicer lahko za varnost naših učencev, vaših otrok, največ naredimo skupaj: da jim prisluhnemo, da jih slišimo in da opazimo, kadar nam s spremenjenim vedenjem sporočajo stisko.
Naši učitelji oz. sodelavci vedo, kako je potrebno ravnati v primeru nenadnih situacij, z učenci pa se bomo pogovarjali o nedavnih varnostnih opozorilih. Prosimo vas, da se s svojimi otroki pogovorite v zaupnem tonu, predvsem pa na način, da ne boste dodatno krepili njihovih stisk.
Če bomo prejeli še kakšno informacijo o navedeni zadevi, vas bomo o tem obvestili.

Želim vam umirjen preostanek tedna in vas lepo pozdravljam,

Alenka Fingušt, ravnateljica